جذابیت استفاده از کاغذ دیواریهای طرح برجسته در دکوراسیون
فوریه 1, 2020
طراحی دکوراسیون برای مغازه های آبمیوه و بستنی
آوریل 3, 2020

با طراحی یک کتابخانه در دکوراسیون خود، منزل یا محل کار زیباتری داشته باشید !

داشتن یک کتابخانه زیبا را می توانیم تقریباً از آرزوهای بسیاری از افراد به ویژه اهل و مطالعه بدانیم.

اغلب افراد حتی اگر چندان هم اهل کتاب خواندن نباشند ولی بدشان نمی آید که  در محل زندگی یا محل کار خود یک کتابخانه داشته باشند. داشتن یک کتابخانه در محل زندگی و کار ، علاوه بر اینکه می تواند دکوراسیون شما را زیباتر نشان دهد بلکه بسیاری از افراد از آن برای کسب شخصیت اجتماعی استفاده می کنند.

بنابراین  ، اگر از هر فردی بپرسید که آیا علاقه مند است در دکوراسیون خود یک کتابخانه داشته باشد؟ بعید است جواب شما را منفی بدهد. علاقه افراد به کتابخانه ها به قدری است که اخیراً در یکی از مجتمع های تجاری بسیار بزرگ در تهران (مجموعه ایران مال) شاهد این هستیم که بخشی از این مجموعه را به طراحی یک کتابخانه بسیار زیبا اختصاص داده اند و روزانه افراد زیادی برای دیدن این کتابخانه از آنجا بازدید می کنند.

پس شما نیز می توانید با کمی خلاقیت ، یک کتابخانه بسیار زیبا برای محل زندگی یا محل کار خود طراحی کنید. به همین دلیل در این مقاله به طراحی کتابخانه برای دکوراسیون می پردازیم. برای طراحی و داشتن این کتابخانه بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

یک) روشهای مرتب کردن کتابها در کتابخانه

هر روشی که برای تقسیم بندی کردن کتابخانه شخصی خود استفاده کنید نشان دهنده شخصیت شماست. می توانید کتابها را بر اساس نام اول کتابها ، نویسندگان یا حتی سال چاپ یا موضوعات آنها تقسیم بندی کنید. هر نوع تقسیم بندی می تواند مطابق با سلیقه شما اعمال شود ولی چیزی که اهمیت دارد این است که این تقسیم بندی می تواند شخصیت شما را به دیگران نشان دهد. پس سعی کنید از بهترین شیوه برای تقسیم بندی کردن آن استفاده کنید. همچنین در نظر بگیرید که افراد بتوانند به راحتی کتابها را پیدا کنند.

دو) جنس قفسه ها

قفسه های یک کتابخانه را می توانیم اصل اساسی یک کتابخانه بدانیم که هویت اصلی کتابخانه به آن بستگی دارد. اگر قفسه های یک کتابخانه را از آن حذف کنیم در واقع ماهیت آن کتابخانه را از بین برده ایم. پس بهتر است در خصوص تهیه قفسه های کتابخانه خود اهمیت و سلیقه زیادی به خرج دهید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد جنس قفسه های خود را از بهترین جنس تهیه کنید. پیشنهاد می شود از چوب برای این قفسه ها استفاده کنید. زیرا چوب علاوه بر اینکه می تواند کتابخانه شما را زیباتر نشان دهد بلکه مقاومت خوبی دارد و حتی می توان آن را به هر رنگی که دلخواه شماست رنگ کرد و آن را مطابق با دکوراسیون شما رنگ آمیزی کرد.

سه) دکوراسیون برای سایر اشیاء

هر کتابخانه ای که برای خود طراحی می کنید. بهتر است از قفسه های آن استفاده های مختلف را ببرید. به عنوان مثال ، لازم نیست تمامی سطح کتابخانه خود را مملو از کتاب کنید. بلکه برای زیبایی کتابخانه و دکوراسیون کلی فضای خود بهتر است برخی از قفسه های آن به ویژه قفسه های کوچکتر را برای قرار دادن اشیاء دیگری که جنبه تزئینی دارند قرار دهید. این تزئین به شما کمک می کند بتوانید دکوراسیون زیباتری داشته باشید.

چهار) اندازه کتابخانه

همیشه لازم نیست کتابخانه شما یک کتابخانه بزرگی باشد. اگر اندازه منزل یا محل کار شما کوچک است بهتر است از کتابخانه های کوچکتر استفاده کنید. برخی از  افراد سعی می کنند در این گونه شرایط به طور کلی قید کتابخانه را بزنند. در حالی که لازم نیست این کار را انجام دهید. بهتر است حتماً از کتابخانه در دکوراسیون خود استفاده کنید ولی فقط کافی است اندازه آن را متناسب با محل زندگی خود انتخاب کنید.

اگر خانه یا محل کار شما به اندازه کافی بزرگ نیست می توانید یک کتابخانه بسیار کوچک و زیبا برای آن طراحی کنید. حتی می توانید در این موارد ، محل قرار دادن کتابخانه خود را به گونه ای انتخاب کنید که از فضای خود بیشترین استفاده را ببرید. به عنوان مثال از قسمت پائین پله ها ، اوپن آشپزخانه یا سایر قسمتهایی این چنینی می توانید استفاده کنید.


موضوع مرتبط :

طراحی دفتر اداری مدرن برای شرکتها

اثر رنگهای مکمل در دکوراسیون منزل و محل کار

طراحی دکوراسیون داخلی