طراحی دفتر اداری مدرن برای شرکتها
آگوست 12, 2019
آموزش طراحی کلاسها و فضای آموزشی
نوامبر 8, 2019

نقش طراحی بالکن در دکوراسیون منزل یا محل کار

طراحی را می توان هنری دانست که کیفیت بصری هر چیزی را چندین برابر بیشتر نشان می دهد. طراحی بالکن موضوع این مطلب آموزشی است.

این کیفیت بصری و زیبایی های هنری از فرهنگ و سبک زندگی مردم بسیار تأثیر می پذیرد. در این میان طراحی منازل و محل کار انسانها سالهاست که مورد توجه مردم بوده است. طراحی منزل و محل کار می تواند علاوه بر حفظ کیفیت فضا و مراقبت از ساخت اصلی آن ، به زیبایی آن نیز بسیار کمک کند. طراحی بالکن از گذشته در فرهنگ معماری ایران به چشم می خورد. ساختمانهای قدیمی و حتی بناهای تاریخی به خوبی نشان می دهند که بالکن یا همان تراسها از قدیم الایام در طراحی منازل و معماری ایرانیان جایگاه خاصی داشته است. دلیل این جایگاه ویژه را می توانیم در عوامل و موارد زیر جستجو کنیم:

یک) روشنایی

بالکن منزل یا محل کار را می توان به عنوان فضایی برای عبور نور کافی به داخل بنا  دانست. معمولاً در منازلی که بالکن دار هستند میزان نوری که به داخل ساختمان ها می افتد بیشتر از سایر جاهاست.

دو) تهویه هوا

تهویه هوای داخل ساختمان از دیگر مواردی است که بالکن ها در آن نقش مهمی دارند. فضای بالکن به دلیل اینکه بزرگتر از پنجره است می تواند هوای تازه بیشتری به داخل ساختمان هدایت کند. از طرفی می توانید برای تنفس هوای سالم تر و بهتر به بالکن ساختمان بروید.

سه) فضای سبز

بالکن ها محل مناسبی برای نگهداری گیاهان و گلدانهای شما نیز هستند. معمولاً از بالکن ها به این منظور استفاده می شود و علاوه بر اینکه فضایی برای نگهداری گیاهان که امروزه در زندگی مدرن شهری کمتر شده است برای شما ایجاد می کند بلکه فضای زیباتری نیز می توانید در منزل یا محل کار خود داشته باشید.

چهار) استراحتگاه

اگر اندازه بالکن شما به قدری باشد که بتوانید در آن صندلی قرار دهید می تواند محل مناسبی برای استراحت کردن ، نوشیدن چای یا مطالعه کتاب باشد.

پنج) بالکن به عنوان نگهداری وسایل اضافی

برخی از افراد از بالکن برای نگهداری وسایل اضافی منزل یا قرار دادن رخت آویز و غیره استفاده می کنند. در این گونه مواقع بهتر است پنجره های بالکنتان را با ورقه های مات که فضای بیرونی را نشان نمی دهند بپوشانید. زیرا وسایل اضافی در آن قسمت از بالکن می تواند چهره منزل یا محل کار شما را نامنظم و زشت نشان دهد.  

شش)  مشاهده مناظر بیرونی

برخی از افراد تلاش می کنند از بالکن ها فقط برای مشاهده مناظر بیرونی استفاده کنند. معمولاً زمانی که منظره بیرونی بالکن از زیبایی برخوردار باشد افراد سعی می کنند از بالکن فقط برای مشاهده فضای بیرونی کمک بگیرند. اگر بالکن شما به فضای زیبایی مشرف است بهتر است با قرار دادن چند صندلی و میز و طراحی مناسب این قسمت از منزل خود یک فضای دنج و راحت برای استراحت و مشاهده مناظر بیرونی استفاده کنید.

هفت) نمای بیرونی منزل

بالکن ها معمولاً به نمای بیرونی منزل یا ساختمان شما نیز چهره زیباتری می دهند. به همین دلیل پیشنهاد می شود نرده ها یا محافظ هایی در جلوی بالکن خود قرار دهید که بر زیبایی آن بیافزاید و علاوه بر چهره داخلی منزل شما ، نمای بیرونی آن را زیباتر نشان دهد.

با توجه به نکات گفته شده در این مقاله ، اول از همه متوجه می شویم که تمامی بخشهای منزل یا محل کار شما در دکوراسیون مهم هستند و در طراحی آنها باید نهایت دقت را به خرج دهید تا فضایی دلنشین برای خود بسازید. از طرفی می توان از این فضاها برای بسیاری از موارد مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال بالکن با قرار دادن چند صندلی علاوه بر زیبایی داخلی و بیرونی منزل یا ساختمان شما به فضایی مناسب برای استراحت شما تبدیل می شود.