چگونه از پارتیشن ها به عنوان بهترین گزینه برای جدا کردن فضاها در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟
دسامبر 21, 2018
طراحی خلاقانه گلخانه های تزئینی برای دکوراسیون منزل یا محل کار
فوریه 2, 2019

نکات اساسی و متناسب با روحیه کودک در دکوراسیون اتاق کودکان

طراحی داخلی برای اتاق کودکان از اهمیت خاصی برخوردار است.

زیرا با توجه به سنی که هر کودک دارد نیازهای روانی به خصوصی نیز برای او مطرح است. اما به طور کلی می توان گفت ، نکاتی وجود دارد که در طراحی دکوراسیون اتاق برای هر کودکی باید رعایت شود. در این مقاله به ذکر این موارد مهم می پردازیم.

یک) آرامش و راحتی در دکوراسیون اتاق کودکان

قطعاً اولین ویژگی برای هر اتاق خوابی ، داشتن حس آرامش و راحتی در آن است. این مسئله در مورد کودکان مهمتر است ، چرا که کودکان با توجه به سنی که دارند ممکن است دچار ترسها ، هراسها یا اضطرابهایی باشند که این ترسها در مکانهایی مانند اتاق خواب که کودکان بیشتر در آن تنها هستند خود را نشان می دهد. به همین دلیل ، اولین ویژگی اتاق خواب احساس آرامش و در درجه بعدی احساس راحتی در آن است. یعنی فرد ساعاتی را که در حال استراحت است بتواند در آن فضا راحت باشد.

دو) شاد بودن در دکوراسیون اتاق کودکان

برای اینکه اصل اول یا همان آرامش و راحتی را در اتاق کودکان از طریق دکوراسیون به وجود آوریم این است که اتاق آنها را به صورت کاملاً شاد طراحی کنیم. معمولاً انسانها در مکانهایی که شاد هستند احساس ترس و ناراحتی کمتر دارند یا اصلا ندارند. پس اصل مهم بعدی این است که اتاق کودکان را شاد طراحی کنیم. از طرفی ، اتاقی که در طراحی آن القای حالت شادی به کودکان رعایت شده است می تواند اضطرابها و ناراحتی های کودکان را کمتر کند.

سه) رنگ در دکوراسیون اتاق کودکان

یکی موارد مهم در شاد جلوه دادن اتاق و احساس آرامش در آن ، استفاده از رنگهای مناسب است. بهترین رنگها برای اتاق کودکان ، رنگ صورتی ، نارنجی کمرنگ ، آبی ، زرد و تمام رنگهایی که در طیف روشن و شاد هستند می باشد. معمولاً رنگهای خاصی را برای اتاق دختر و پسر در نظر می گیرند ، مثلاً اتاق دخترها را با رنگ صورتی و اشیاء صورتی تزئین می کنند در حالی که اتاق پسرها را با رنگ آبی و اشیاء آبی ، در دکوراسیون طراحی می کنند.

این انتخاب رنگ برای اتاق دخترها و پسرها چندان مهم نیست ، بلکه تنها چیزی که مهم است این است که از رنگهای شاد برای رنگ دیوار و اشیاء چیده شده در آن استفاده کنید تا کودکان احساس آرامش بیشتری در این فضا داشته باشند و هم اینکه شبها راحت تر در اتاق خود بخوابند. زیرا رنگهای شاد از جمله موارد مهمی است که میزان ترس و اضطراب کودکان را کاهش می دهد.

چهار) تزئیناتدر دکوراسیون اتاق کودکان

داشتن اشیائی در اتاق که فقط جنبه تزئینی و زیبایی دارند بسیار مهم است ؛ زیرا احساس خوشایند و دلگرمی ایجاد می کنند. بنابراین برای اتاق کودکان حتماً اشیائی که جنبه دکوری دارند و در عین حال فانتزی هستند مانند مجسمه های فانتزی ، قاب عکسهای فانتزی ، ساعت فانتزی ، گلدان و چراغ خوابهای زیبا و فانتری از اهمیت زیادی برخوردار است و دکوراسیون اتاق را بسیار زیباتر نشان می دهد.

پنج) نور در دکوراسیون اتاق کودکان

نور مناسب برای اتاق کودکان بسیار مهم است. وجود نور کافی در زمانهای بیداری و بازی موجب می شود کودکان با دقت ، اطراف خود را ببینند و کمتر دچار زمین خوردن یا ندیدن اشیاء شوند. همچنین کودکان بهتر است در زمان بیداری کاملاً با نور کافی ، اطراف اتاق خود را ببینند تا اگر هنگام خواب از خود ترس نشان می دهند یا از اتاق خود می ترسند ، بدانند چیز عجیب یا ترسناکی در اتاق وجود ندارد.

شش) سلیقه کودک در دکوراسیون اتاق کودکان

بعد از ذکر مواردی که در دکوراسیون اتاق کودکان مهم است بهتر است بدانید که در نهایت این سلیقه کودکان است که اولویت دارد. باید با توجه به سلیقه و علاقه کودکان ، اتاق آنها را بچینید و اشیاء دکوراسیون آنها را انتخاب کنید. چرا که کودکان معمولاً اشیائی را که خودشان انتخاب کرده اند بسیار دوست دارند و هم اینکه احساس استقلال و مهم بودن را در آنها ایجاد می کنید. هم اینکه یاد می گیرند فضای اطراف و محل زندگی خود را چگونه باید مدیریت کنند و در چیدمان آن نقش داشته باشند که موجب بروز خلاقیت در آنها نیز می شود. شاید مدیریت کردن چیدمان ، اشیاء ، مرتب کردن و نگه داری از اشیاء اتاق در کودکان ، اولین و مهترین درس اداره و مدیریت کردن زندگی و محیط اطراف است که یاد می گیرند.


نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی

استفاده از آینه تزیینی در آشپز خانه

اهمیت نحوه قرار دادن اشیاء در دکوراسیون منزل

 دکوراسیون