طراحی خلاقانه گلخانه های تزئینی برای دکوراسیون منزل یا محل کار
فوریه 2, 2019
استفاده از خاصیت آینه¬ها در دکوراسیون فروشگاه ها
آوریل 27, 2019

نکات کلیدی برای طراحی دکوراسیون فضاهای تفریحی کودکان

در دسترس بودن فضاهای مناسب برای تفریح کودکان همواره یکی از دغدغه های والدینی است که کودکان کم سن و سال دارند.

آنها تمایل دارند به فضایی دسترسی داشته باشند که هم کودکان آنها در این فضاها تفریح کنند و هم اگر نیاز به خدماتی دارند در این فضا برایشان فراهم باشد. اگر نیاز به خرید ما یحتاج کودکان یا انجام امور اداری و بهداشتی کودکان دارند بتوانند از طریق این فضا تأمین کنند.

شرکتها و افرادی که به این نیاز والدین پی برده اند سعی دارند به طراحی محیط هایی که خواسته های والدین را برآورده کند بپردازند. برای اینکه فضای مناسبی داشته باشیم تا والدین تمایل بیشتری به استفاده از این فضا داشته باشند باید دکوراسیون بخشهای مختلف این مجموعه را به درستی انجام دهیم. از جمله مواردی که باید در طراحی دکوراسیون این گونه فضاها توجه داشته و رعایت کنیم موارد زیر است.

1) معماری متناسب

باید معماری این فضاها متناسب با روحیه کودکان باشد. می توان از معماری های فانتزی با رنگهای شاد برای این مکانها استفاده کرد. بهتر است در معماری این فضاها از تصاویر خیالی که برای کودکان جذاب است استفاده شود. این معماری ها علاوه بر جذاب بودن می توانند قدرت تخیل کودکان را رشد داده و زمینه های تفکر خلاق را در آنها فراهم کنند.

2) نور مناسب

یکی از مؤلفه های اساسی که در طراحی دکوراسیون این فضاها باید مورد توجه قرار گیرد ، توجه به نور و روشنایی آن است. سعی کنید در طول روز از نورهای متناسب طبیعی و در طول شب نیز با طراحی چراغهای رنگی ، جذابیت این فضاها را بیشتر کنید. اهمیت نورپردازی در هر دکوراسیونی بسیار مهم است. به ویژه اگر سر و کارتان با کودکان و دکوراسیون فضاهای مربوط به کودکان است باید بیشتر از این گزینه استفاده کنید.

3) دکوراسیون کف فضا

کف فضاهایی که کودکان در آنها حضور دارند باید متفاوت تر از فضاهای مربوط به بزرگسالان طراحی شود. معمولاً برای کف این فضاها از پلاستیکهای فشرده و کفپوشهای نرم استفاده می کنند تا آسیبهای احتمالی به کودکان را کم کنند.

4) مسیرهای مهیج

سعی کنید مسیرهایی که کودکان طی می کنند تا به بخشهای مختلف این فضا برسند ، مهیج و جذاب طراحی کنید. مسیرهای مهیج یکی از روشهای جذب کودکان در این فضاها می باشد.

5) سالنهای خرید

در مجموعه های بزرگی که برای کودکان طراحی می شود معمولاً سالن هایی را به مراکز فروش محصولات مربوط به کودکان از جمله ، لباس کودکان ، کتاب ، اسباب بازیها و غیره اختصاص می دهند. این فضاها نیز مانند فضای مربوط به بازی آنها باید طراحی متناسب برای کودکان داشته باشد. فروشگاه هایی که در این بخشها هستند باید دکوراسیون فروشگاه خود را متناسب برای کودکان طراحی کنند. استفاده از ماکتها و مانکنهای کودکانه ، نوشته های فانتزی با رنگهای شاد بر روی مغازه ها و راهنماهای تصویری مکانها برای کودکان از جمله مواردی است که باید به شکل خلاقانه ای برای کودکان طراحی شود.

6) استفاده از فضای سبز

استفاده از فضای سبز ، گل و گیاه در هر فضایی می تواند به نشاط آن فضا کمک بیشتری کند. در خصوص کودکان نیز این موضوع صدق می کند. شما می توانید با طراحی فضاهای سبز متناسب ، چمن ها ، درختان و گیاهان ، علاوه بر زیبا تر نشان دادن فضا ، محل مناسبی برای استراحت و بازی کودکان فراهم کنید.

7) خلاقیت

در برخی از فضاهای طراحی شده برای کودکان ، معماران و دکوراتیوها فضاهای بخشهایی از فضا را شبیه به ماز طراحی کرده اند تا کودکان در این فضاها بتوانند با مسیریابی درست به مقصد برسند. این گونه طراحی های خلاقانه به ویژه برای بخشهای خاصی از این مجموعه که تجربه های هیجان انگیزی برای کودکان فراهم می کند بسیار مناسب است.

به طور کلی می توان گفت ، در طراحی دکوراسیون برای کودکان باید بیشتر از افکار و ایده های خلاقانه استفاده کرد چرا که کودکان بیشتر از بزرگسالان در دنیای خیالی خود زندگی می کنند و این ویژگی موجب رشد ذهنی آنها خواهد شد.


طراحی خلاقانه گلخانه های تزئینی 

اهمیت نحوه قرار دادن اشیاء در دکوراسیون منزل

اثر رنگهای مکمل در دکوراسیون منزل و محل کار