چند پیشنهاد عالی برای طراحی گلخانه در منزل (بخش اول)
می 10, 2021

چند پیشنهاد عالی برای طراحی گلخانه در منزل (بخش دوم)

گلخانه ها یکی از جذاب ترین قسمتهای هر فضایی در منزل هستند.

 

بسیاری از افراد تمایل دارند به دلیل تغییر سبکهای زندگی امروزی ، فضای سبز هر چند کوچکی را در منزل خود داشته باشند که علاوه بر زیبایی فضا بتوانند از مظاهر طبیعت بهره مند شوند.

بسته به اینکه چقدر فضای آزاد و خالی در منزل دارند ممکن است این گلخانه ها را از اندازه های کوچک تا بزرگ طراحی کنند. در مقاله بخش اول به نمونه هایی از طرح هایی که برای گلخانه در فضای منزل می توان در نظر گرفت اشاره کردیم. هم اکنون نیز به تکمیل مطلب قبلی و طرح های متفاوت تر می پردازیم.

یک) طراحی ناهار خوری مسقف

از قدیم الایام بسیاری از مردم ایران تمایل داشتند در فصل هایی که هوا گرم است در فضای آزاد مانند حیاط ، بالکن یا پشت بام ها به صرف غذا بپردازند یا همان جا بخوابند. هنوز هم این تمایل در بسیاری از مردم وجود دارد.

آنهایی که می توانند هنوز هم چنین فضاهایی داشته باشند سعی می کنند از آن نهایت استفاده را ببرند و افرادی هم که چنین فضایی ندارند سعی می کنند تمام تلاش خود را انجام دهند تا چنین فضایی را در ابعاد و اندازه هر چند کوچک فراهم کنند. به همین دلیل برخی از افراد در بخشی از منزل مانند بالکن یا پشت بام یا حیاط منزل یک ناهارخوری که شامل آلاچیق و گیاهان مختلف است طراحی می کنند.

اگر چنین فضایی دارید و تمایل دارید آن را تبدیل به یک ناهارخوری کنید پیشنهاد می شود فضای دیوارها و سقف آن را با گیاهان و گلها بپوشانید تا هم به خنک و سایه دار شدن آن فضا کمک کند و هم اینکه فضا را بسیار زیباتر و جذاب تر نشان دهد.

دو) سیستم گرمایش برای گلخانه

شاید با شنیدن جمله گرمایش گلخانه تعجب کنید ، اما واقعیت این است که بسیاری از افراد تصور می کنند گلخانه ها فقط به درد فصل تابستان می خورند و به همین دلیل اکثر گلخانه ها در فصل زمستان بدون استفاده باقی می مانند.

اما بهترین روش این است که از چراغ هایی برای روشنایی و گرمایش این فضا استفاده کنید که  در فصل زمستان نیز قابل استفاده باشند. بهتر است از چراغ های رنگی و تزئینی برای گلخانه استفاده کنید که علاوه بر گرمایش به زیبایی فضا نیز بیافزاید.

سه) انتخاب گیاهان مناسب برای گلخانه

یکی از مهم ترین کارهایی که در طراحی گلخانه باید انجام شود انتخاب گیاهان مناسب برای این فضاست. شاید تصور کنید انتخاب گیاه سلیقه ای است و بهتر است هر فردی با توجه به سلیقه خود این کار را انجام دهد. درست است که سلیقه در انتخاب نوع گیاهان و طرح گلخانه مهم است ولی داشتن برخی اطلاعات در مورد گیاهان نیز به شما کمک می کند تا مناسب ترین آنها را انتخاب کنید.

پس سعی کنید اطلاعات خود در مورد گیاهان را افزایش دهید تا مناسب ترین آنها را انتخاب کنید. فاکتورهایی مانند ماندگاری و رشد گیاهان از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از گونه های گیاهی تمام ایام سال دوام ندارند یا نگهداری از آنها بسیار سخت است.

بنابراین برای فردی که فرصت چندانی ندارد یا امکانات نگهداری از این گیاهان را ندارد هر چقدر هم از نظر او این گیاه زیبا باشد ولی به درد کار نمی خورد ؛ چرا که در مدت زمان کوتاهی از بین رفته و زیبایی ظاهری گلخانه شما را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. پیشنهاد ما به شما این است که از درختان بامبو استفاده کنید. گیاه بامبو ظاهر زیبایی دارد و می تواند بهترین پوشاننده برای دیوارهای گلخانه باشد.

از طرفی پرورش دادن آن بسیار راحت است و سرعت رشد بسیار بالایی دارد. همچنین هر چقدر اندازه آنها بزرگتر می شود قیمت آنها نیز افزایش می یابد. سرعت تکثیر گیاه بامبو نیز بسیار خارق العاده است و در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند دیوارهای گلخانه شما را به رنگ سبز با پوشش گیاهی پربار تبدیل کند.