نقش طراحی بالکن در دکوراسیون منزل یا محل کار
اکتبر 5, 2019
تأثیر انتخاب پارکت مناسب در زیبایی دکوراسیون
دسامبر 13, 2019

آموزش طراحی کلاسها و فضای آموزشی

 کلاسهای آموزشی در هر زمینه و مقطعی برگزار می شود. علاوه بر مدارس و دانشگاه ها ، امروزه تعداد زیادی آموزشگاه ، مدارس و مراکز آموزشی خصوصی نیز وجود دارند که همگی آنها به امر آموزش های تخصصی یا آموزش مهارت مشغول هستند.

برای افرادی که در این زمینه ها فعالیت می کنند بسیار مهم است که آموزشگاه آنها از یک فضای مناسب برخوردار باشد ؛ زیرا در بسیاری از مواقع فضای فیزیکی و دکوراسیون کلاسهای آموزشی به عنوان مهمترین عامل محرک و ایجاد انگیزه برای هنرجوها یا دانش آموزان و دانشجویان است. علاوه بر اینکه فضای آموزشی و کلاسها می توانند افراد را برای ثبت نام در این کلاسها ترغیب کنند بلکه در میزان و کیفیت یادگیری آنها نیز بسیار موثر است. پس بهتر است برای طراحی بهترین کلاسهای آموزشی ، نکات مهمی که در این طراحی می تواند به ما کمک کند بشناسیم. در این مقاله به نکاتی که شما را در طراحی یک کلاس مطلوب و مناسب کمک می کند می پردازیم. از جمله ویژگیهای طراحی این کلاسها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک) فضای شاد و دلچسب

بهترین فضایی که می تواند به یادگیری افراد کمک کند فضای شاد است. سعی کنید فضایی که طراحی می کنید از المانها و عناصر کافی در جنبه های مختلف برای ایجاد این فضای شاد استفاده شده باشد. به ویژه زمانی که هنرجو یا دانش آموزان در سن پائین تر هستند ایجاد چنین فضایی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می شود.

دو) رنگ فضای آموزشی

رنگها جزء عناصر مهم در فضا هستند. بهتر است از رنگهای مناسب برای خلق یک فضای شاد و جذاب استفاده کنید. همچنین رنگها باید به گونه ای انتخاب شوند که تمرکز افراد را از بین نبرند. به عنوان مثال ، رنگهای تم سفید از رنگهای بسیار مناسبی به حساب می آیند. در صورتی که تعدادی از کلاسهای شما فقط نیاز به این دارد که هنرجو یا دانشجویان و دانش آموزان از آرامش برخوردار باشند و فضای آرامی برای آنها فراهم کنید باید از رنگهایی مانند سبز در طیفهای مختلف از سبز کمرنگ تا فیروزه ای رنگ استفاده کنید.

سه) اشیاء نصب شده بر روی دیوار

بسیاری از فضاها بدون در نظر گرفتن کاربری آن فضا طراحی شده یا دکوراسیون آنها چیده شده است. به عنوان مثال ، ممکن است در برخی از فضاهای آموزشی تابلوها یا نوشته های بسیار زیادی را بر روی دیوار نصب کنند. این کار یکی از اشتباه ترین اقداماتی است که می توانید انجام دهید. چرا که فضاهای آموزشی باید فضایی برای آرامش و تمرکز افراد باشند. بنابراین استفاده بیش از حد از اشیاء غیر ضروری بر در و دیوار آنجا می تواند مهمترین علت در ایجاد یک فضای نا آرام و در عین حال نامناسب برای یادگیری باشد.

چهار) میز و صندلی ها

میز و صندلی ها یکی از چیزهایی هستند که هنرجو یا دانش آموز و دانشجو قرار است بخش زیادی از ساعاتی که در مرکز یا مدرسه شماست در آنجا بنشیند. بنابراین ، راحتی و استاندارد بودن این میز و صندلی یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید. سعی کنید هر هزینه دیگری که دارید کم کرده ولی در تهیه میز و صندلی های راحت و استاندارد کوتاهی نکنید.

پنج) تخته کلاس

تخته کلاس که مطالب آموزشی بر روی آن نوشته می شود از دیگر بخشهای مهم کلاس است. اگر از وایت برد استفاده می کنید باید در جایی نصب شود که علاوه بر اینکه همه دانش آموزان یا هنرجویان به آن تسلط داشته باشند بلکه نور کافی برای انعکاس نوشته ها نیز وجود داشته باشد. اگر از تخته سیاه استفاده می کنید باید در قسمتی از کلاس باشد که همه به آن احاطه داشته باشند و رنگ تخته به گونه ای رنگ شده باشد که دید کافی را ایجاد کند.

شش) نورپردازی کلاس

نورپردازی کلاس به اندازه رنگ دیوارها مهم است. نور کافی و مناسبی که هم تمرکز لازم را ایجاد کند و هم فضا را از حالت کسل کننده خارج کند از جمله موارد بسیار مهم است.

البته در انتها لازم است به این نکته مهم اشاره شود که بهتر است در طراحی فضاهای آموزشی از دانش آموزان ، دانشجویان یا هنرجویان مرکز آموزشی خود نظرخواهی کرده و فضا را بنا به سلیقه آنها طراحی کنید. البته این طراحی نیز بهتر است توسط افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه دارند انجام شود.

جهت طراحی دکوراسیون به این صفحه مراجعه نمایید.


عناصر مهم در طراحی دکوراسیون آژانس مسافرتی

طراحی دکوراسیون برای مراکز مرتبط با سلامت مثل بیمارستان و کلینیک

نکته های ضروری برای دکوراسیون سالن آرایشی