اثر رنگهای مکمل در دکوراسیون منزل و محل کار
جولای 21, 2018
بهترین گزینه ها برای داشتن یک چیدمان یا دکوراسیون سنتی
آگوست 18, 2018

نقش سقف پوشها در جذابیت دکوراسیون

امروزه دکوراسیون مناسب برای فضاها و مکانهای مختلف یکی از مسائل مورد توجه بسیاری از افراد است.

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که به نحوه دکوراسیون محل زندگی و کار خود بی توجه باشد. نحوه دکوراسیون فضا علاوه بر اینکه بر کارآیی افراد حاضر در آن محل اثر منفی یا مثبت می گذارد ، بلکه برای افرادی که با این فضاها مواجه می شوند نیز تأثیر گذاری بالایی دارد.

اگر بخواهیم یک محیط مناسب و ایده آل طراحی کنیم علاوه بر اینکه باید به طراحی درها ، دیوارها، سالنها، اسباب و لوازم آن توجه کنیم ، بلکه باید به نوع طراحی که در سقف به کار می رود نیز توجه لازم را داشته باشیم. سقفها قابلیت این را دارند که فضای شما را زیباتر و چشم نوازتر جلوه دهند.

برای این منظور ، استفاده از سقف پوشها یکی از راه حلهای مناسب و قابل توجه است. البته در ابتدای پرداختن به این موضوع باید متذکر شویم که این طراحی برای مکانهایی مناسب است که سقف بلندی دارند. سقفهای بلند در صورتی که در دکوراسیون ، مورد توجه قرار نگیرند می توانند از جذابیت فضا بکاهند و احساس ناخوشایندی را ایجاد کنند.

به همان اندازه که طراحی کردن سقفهای بلند ضروری است و نایده گرفتن آن می تواند به فضای مورد استفاده شما لطمه بزند ، از طرفی همین سقفهای بلند فرصتی هستند برای اینکه بتوانید از طرحهای نو و خلاقانه در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. در این مقاله چندین روش طراحی دکوراسیون برای این سقفها به شما پیشنهاد داده می شود. رعایت کردن این اصول و پیشنهادات به شما کمک می کند فضایی دلنشین و چشم نوازتر داشته باشید.

یک) استفاده از تیرهای چوبی

یکی از بهترین و در عین حال مدرن ترین طراحی ها برای سقفهای بلند شما ، این است که از تیرهای چوبی یا همان سقف چوبی برای دکوراسیون استفاده کنید. می توانید این تیرهای چوبی بزرگ و تزئین شده را در هر ارتفاعی که تمایل دارید قرار دهید. در بسیاری از طراحی های جذاب و زیبا ، سعی می کنند از تیرهای چوبی در تمامی سطح سقفشان استفاده نکند ، بلکه آنها را در ابعاد بزرگ برش داده و در قسمتهای مختلف سقف به صورت مجزا استفاده کنند.

شما می توانید از این تیرهای چوبی به هر شکلی که خودتان یا طراح دکوراسیونتان مناسب می داند استفاده کنید. نمونه ای از این سقفها در عکس پائین نشان داده شده است. این عکس به خوبی نشان می دهد که لازم نیست حتی شما تمامی سطح سقف خود را با این تیرها یا سقفهای چوبی بپوشانید. بلکه استفاده از آن در قسمتی از سقفتان نیز ، ارتفاع سقف را جذاب تر نشان می دهد و در عین حال خلاقیت شما را نشان می دهد که از این ویژگی به خوبی توانسته اید استفاده کنید.

دو) سقف کاذب

اگر تا کنون دقت کرده باشید ، استفاده از سقفهای کاذب در بخشهایی از منزل مانند حمام یا سرویس بهداشتی و آشپزخانه بیشتر استفاده می شود. دلیل آن هم این است که ممکن است بسیاری از امکانات تأسیساتی مانند لوله های آب رسان به طبقه ، سیم کشی های برق و غیره در پشت این سقفهای زیبا پنهان شده باشد که هم دسترسی به آنها را در موارد تأسیساتی آسان کند و هم اینکه از آن در دکوراسیون فضا نیز استفاده شده باشد. اما از این سقفهای کاذب می توانید در سالنهای بزرگ و فضاهایی که سقفهای بلند دارند نیز به خوبی استفاده کنید.

از این سقفهای کاذب علاوه بر اینکه برای کاهش احساس بد حاصل از سقفهای بلند استفاده می کنید بلکه می توانید هر طرح و خلاقیتی که صلاح می دانید بر روی این سقفها پیاده کرده و بدین طریق به زیبایی فضای خود کمک کنید. بهتر است سقفهای کاذبی که برای سالنها یا اتاقهای منزل یا محل کار خود انتخاب می کنید متناسب باشد. زیرا نمی توان از یک طرح هم در منزل و هم محل کار استفاده کرد. به ویژه اگر این سقفها را برای محل کار خود انتخاب می کنید بهتر است در انتخاب رنگ و طرح آن دقت زیادی داشته باشید.

سقف در طراحی دکوراسیون

سه) پر کردن یکی از دیوارها

یکی از روشهای خلاقانه دیگری که می توانید در فضاهایی با سقف بلند استفاده کنید این است که یکی از دیوارها را انتخاب کرده و آن دیوار را به صورت خلاقانه پر کنید. می توانید از کف زمین تا سقف را توسط یک دکور شیشه­ای ، کتابخانه ، کاغذهای دیواری با طرحهای متنوع و چیزهایی از این دست پر کنید که علاوه بر زیباتر نشان دادن ارتفاع فضای شما بلکه می تواند بر جذابیت آن نیز بیافزاید.

چهار) استفاده از رنگ

رنگها همیشه به داد ما می رسند. هر جا فکر می کنید نیاز به تغییر است اولین ، ارزانترین و ساده ترین روش این است که از رنگها استفاده کنید. دقیقاً می توانید از این خاصیت رنگ در فضاهایی با سقفهای بلند نیز استفاده کنید. سعی کنید برای این کار ، یکی از دیوارهای فضای خود را که از هر لحاظ مناسب می دانید با یک رنگ آمیزی خاص پر کنید. این رنگ آمیزی به دکوراسیون شما و زیبایی فضایتان می افزاید.

 سقف در طراحی دکوراسیون

 

موضوعات مرتبط :

نکات عملی برای طراحی دکوراسیون فروشگاه ها

استفاده از آینه در سبک های مختلف سرویس بهداشتی

نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی

استفاده از آینه تزیینی در آشپز خانه